درمان خانگی گردن درد

درمان های خانگی برای رفع درد گردن

درمان های خانگی برای رفع درد گردن : درد گردن در اغلب موارد به دلیل فعالیت زیاد و گرفتگی عضلات اتفاق می‌افتد و نیاز به درمان جدی ندارد. در این مواقع به راحتی با روش‌های ساده خانگی مانند گرمادرمانی، سرمادرمانی، ماساژ، حرکات ملایم ورزشی، تغییر سبک زندگی و … می‌توانید درد را تسکین دهید و کشیدگی و اسپاسم ایجاد شده را برطرف سازید. حتی اگر درد گردن به دلیل مشکلات جدی‌تری نیز اتفاق افتاده باشد، پزشک از روش‌های زیر برای کاهش درد و رفع التهاب ایجاد شده استفاده می‌کند. تا انتها مقاله با کلینیک فیزیوتراپی فانتوم زنجان همراه باشید.

علائم گردن درد

درد گردن اغلب به صورت حاد بروز می‌کند و فقط چند روز یا چند هفته طول می‌کشد. این عارضه می‌تواند با علائم زیر همراه باشد:

 • گرفتگی گردن: در این حالت احساس می‌کنید گردن‌تان سفت شده است و اصطلاحا هنگام حرکت کردن گیر می‌کند.
 • درد شدید: درد در این ناحیه تیز و موضعی است و احتمال دارد با حرکت دادن گردن بدتر شود.
 • انتشار درد: درد ممکن است در سر، تنه، شانه‌ها و بازوها هم احساس شود. اگر این درد از فشرده شدن عصب ناشی شود، در بازوها یا دست‌های خود احساس بی‌حسی، ضعف و سوزن سوزن شدن می‌کنید.
 • سردرد: دردی که از گردن منشاء می‌گیرد ممکن است سردردی به نام سردرد سرویکوژنیک ایجاد کند. علاوه بر این، گردن درد همراه با سردرد، یکی از علائم میگرن است.

روش های درمان های خانگی برای رفع درد گردن

درد گردن یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند. این درد ممکن است به دلیل تنش عضلانی، التهاب، آسیب عصبی یا عوارض بیماری‌های دیگری نظیر درد کمر، میگرن و فیبرومیالژیا بوجود آید. درمان های خانگی می‌تواند به عنوان یک راه حل طبیعی و غیرضروری برای رفع درد گردن استفاده شود. در این مقاله به برخی از روش های خانگی برای کاهش درد گردن پرداخته شده است.

درمان های خانگی برای رفع درد گردن

درمان خانگی گردن درد با گرما یا سرما درمانی

گرما درمانی و سرما درمانی از جمله قدیمی‌ترین روش‌های تسکین دردهای عضلانی هستند که معمولا در این مواقع پیشنهاد می‌شوند. برای انجام این کار، در روزهای ابتدایی شروع درد، یک کیسه یخ را بر روی منطقه آسیب‌دیده قرار دهید و این کار را تا ۴۸ ساعت تکرار کنید.

یکی از روش های خانگی که می‌تواند به کاهش درد گردن کمک کند، استفاده از گرمای موضعی است. این روش باعث ارتخاء عضلات و کاهش التهاب می‌شود. برای این کار می‌توانید از یک دستمال را پهن کنید و آن را در دمای ملایم بگذارید. سپس دستمال گرم را روی ناحیه دردناک قرار داده و آرام آرام ماساژ دهید. این روش می‌تواند تنش در عضلات را کاهش داده و درد را تسکین دهد.

رفتن به حمام گرم نیز می‌تواند به کاهش درد گردن کمک کند. حمام گرم باعث ریلکس شدن عضلات و ارتخاء آنها می‌شود. همچنین، استفاده از حمام گرم می‌تواند به کاهش التهاب ناشی از آسیب عضلانی یا التهاب عصبی کمک کند. در این روش، می‌توانید به اندازه کافی آب گرم درون حوضچه جمع کنید و سپس در آن بنشینید. حداقل 15 دقیقه در حمام گرم بمانید و از اثرات مثبت آن بر روی درد گردن لذت ببرید.

درمان خانگی گردن درد با ماساژ درمانی

ماساژ نیز می‌تواند به کاهش درد گردن کمک کند. با ماساژ دادن به ناحیه دردناک، عضلات گردن را ریلکس کنید و درد را تسکین دهید. برای این کار، می‌توانید از روغن ماساژ یا کرم ماساژ استفاده کنید و با حرکات نرم و دست روی ناحیه دردناک ماساژ دهید. در هنگام ماساژ، توجه داشته باشید که به ناحیه دردناک زیاد فشار نیاورید و حرکات را به آرامی و با فشار کم انجام دهید.

دیگر روش های درمان خانگی گردن درد

 • فعالیت‌های خود را کمتر کنید و اگر ورزش می‌کنید، برای چند روز آن را کنار بگذارید. دقت داشته باشید که نباید هیچ‌گونه فشاری به گردن خود وارد کنید. چند روز استراحت کنید و پس از بهبودی به تدریج فعالیت‌های خود را از سر بگیرید.
 • در صورتی که درد شدیدی در ناحیه گردن احساس می‌کنید و توانایی تحمل آن را ندارید، می‌توانید از قرص‌های مسکن مانند ایبو پروفن یا استامینوفن برای کاهش درد استفاده نمایید.
 • انجام حرکات کششی در ناحیه سر و گردن به بهبودی شما کمک فراوانی می‌کند. سر خود را به آرامی به اطراف تکان دهید و این کار را چند بار در روز تکرار کنید.
 • در زمان استراحت یا فعالیت‌های روزانه گردن خود را در یک وضعیت مناسب قرار دهید. دقت داشته باشید که وضعیت نامناسب گردن، یکی از مهم‌ترین علت ایجاد درد می‌باشد.
 • سعی کنید هر چند وقت یک بار وضعیت بدن خود را تغییر دهید و آن را ثابت نگه ندارید.
 • هیچ‌گاه گوشی تلفن را بین شانه و گردن خود قرار ندهید. این کار فشار زیادی را به گردنتان وارد می‌کند و در طولانی‌مدت باعث گرفتگی عضلات می‌گردد.
 • برای خواب از یک بالش مخصوص و مناسب استفاده کنید. بالش شما نباید باعث درد بیشتر گردن شود.

راه های پیشگیری از گردن درد

گردن درد یکی از مشکلات شایع در جامعه است که می‌تواند تأثیر بسیاری بر کیفیت زندگی افراد بگذارد. این مشکل معمولاً به دلیل نشستن طولانی در جلوی رایانه، استفاده بیش از حد از گوشی هوشمند و فعالیت هایی مانند برنامه های ورزشی نادرست و بسته شدن عضلات گردن ایجاد می‌شود. اما با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه، می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد و گردن درد را به حداقل رساند. در این مقاله، راه های پیشگیری از گردن درد را بررسی خواهیم کرد.

1. تمرین های گردن: انجام تمرین هایی برای گردن می‌تواند عضلات را قوی‌تر کند و از آنها محافظت کند. تمرین هایی مانند چرخش گردن، خم شدن به سمت رویشی و خم شدن به سمت یک کتف می‌توانند به حفظ انعطاف پذیری گردن کمک کنند.

2. استفاده صحیح از رایانه و گوشی هوشمند: نشستن در جلوی رایانه یا استفاده بیش از حد از گوشی هوشمند می‌تواند باعث بسته شدن عضلات گردن شود. برای پیشگیری از این مشکل، باید درست نشستن را رعایت کرده و صندلی و میز مناسب برای کار با رایانه داشته باشیم. همچنین، نباید بیش از حد زمان را برای استفاده از گوشی هوشمند صرف کنیم و باید هر یک ساعت یکبار استراحت کوتاهی داشته باشیم.

3. انجام ورزش منظم: ورزش منظم می‌تواند عضلات گردن را قوی‌تر کند و از بسته شدن آنها جلوگیری کند. انجام تمرین هایی مانند یوگا، پیلاتس و شنا می‌تواند به حفظ سلامت عضلات گردن کمک کند.

4. استفاده از مبلمان مناسب: استفاده از مبلمان مناسب و صحیح می‌تواند در پیشگیری از گردن درد موثر باشد. باید مبلی انتخاب کرد که ارتفاع صندلی آن قابل تنظیم باشد و به دیگر قسمت‌های بدن نیز استراحت دهد.

5. استفاده از تکنیک های آرامش بخش: استفاده از تکنیک های آرامش بخش مانند ماساژ و آب‌داغ می‌تواند به تسکین درد گردن کمک کند. ماساژ عضلات گردن می‌تواند کشیدگی ها را تسکین دهد و آب‌داغ می‌تواند عضلات را گرم کند و احساس آرامش بیشتری به فرد بدهد.

در نهایت، باید توجه داشت که در صورت بروز گردن درد شدید و مزمن، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و مشکل را مورد بررسی قرار دهید. پزشک می‌تواند تشخیص دقیق تری برای مشکل ارائه دهد و راه های درمانی مناسب را پیشنهاد کند.

درمان های خانگی برای رفع درد گردن

زمان مراجعه به پزشک برای درد گردن

در صورتی که کشیدگی عضلات باعث ایجاد درد در ناحیه گردن شده باشد، پس از چند روز بهبود می‌یابد و مشکلی را برای فرد ایجاد نمی‌کند. بنابراین، اگر ضربه‌ای به گردنتان وارد نشده است، درمان‌های عنوان شده در بالا را بکار بگیرید تا هرچه سریع‌تر بهبود یابید. در صورتی که پس از دو هفته هیچ تغییری در شرایط خود مشاهده نکردید، به پزشک مراجعه نموده و علت درد را جویا شوید. ممکن است دچار مشکل جدی‏تر و پیچیده‌تری باشید که باید به سرعت آن را پیگیری کنید.

خدمات کلینیک فیزیوتراپی فانتوم

در مجموعه ی ما فیزیوتراپیست پس از بررسی علامت ها می تواند برنامه ی مناسبی برای درمان بیمار انتخاب کند. خدمات فیزیوتراپی مانند:

 • الکتروتراپی
 • تکار
 • لیزر
 • طب سوزنی
 • ماساژتراپی
 • کامپرشن تراپی
 • منوال تراپی

برای مشاوره و گرفتن نوبت در منزل و یا آشنایی با کلینیک فیزیوتراپی فانتوم کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
Scroll to Top