لیزر پر توان

لیزر پرتوان

 لیزر پرتوان یک رویکرد درمانی متفاوت میباشد . در واقع لیزر پرتوان رویکردی غیرتهاجمی و غیردارویی است که علت اصلی درد را از طریق ترمیم کردن سلول‌های آسیب دیده درمان می‌کند. قدرت لیزر پرتوان چند برابر لیزرهای دیگر است، در عمق بیشتری از بافت سلولی نفوذ می‌کند و بافت‌های اطراف را درمان می‌کند تا بیماران دردمند از نتایج ماندگارتری برخوردار شوند. بیمار حین درمان با لیزر پرتوان حرارتی را روی پوستش احساس می‌کند و از اثر آرامش دهندگی و تسکین دهندگی لیزر برخوردار می‌شود. برای بررسی بیشتر این روش درمان با کلینیک فیزیوتراپی فانتوم همراه باشید.

سازو کار درمان با لیزر پرتوان

لیزر پر توان باعث تسریع بازسازی بافت و رشد سلولی میشود همچنین سلول‌های غضروف، استخوان‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها، عصب‌ها و عضلات در اثر تماس با نور لیزر سریع‌تر ترمیم می‌شوند.

لیزر بافت همبند جای زخم را نرم می‌کند و تشکیل بافت همبند جدید را پس از آسیب‌دیدگی بافت کاهش می‌دهد. این اثر لیزر از آن رو مهم است که بدن شبکه‌ محکمی از بافت همبند را پس از آسیب‌دیدگی ایجاد می‌کند. بافت همبند جای زخم خاصیت ارتجاعی کمتر و گردش خون نامناسبی دارد، به درد حساس است، از بافت معمولی ضعیف‌تر است و بیشتر مستعد آسیب‌دیدگی مجدد است. لیزر پرتوان بافت همبند جای زخم را نرم می‌کند تا پزشک بتواند دامنه حرکتی و توانایی حرکت را با افزایش دادن طول فیبرها بهبود دهد.

کاربردهای لیزر پرتوان

کاهش ورم : لیزر پرتوان اثر ضدالتهابی دارد و باعث انبساط عروق خونی و فعال شدن سیستم تخلیه لنفاوی می‌شود. در نتیجه ورم ناشی از استرس، آسیب‌دیدگی، استفاده بیش از حد یا عارضه‌های سیستمی کاهش می‌یابد. تسکین درد لیزر درد را از طریق افزایش دادن تولید مواد شیمیایی تسکین دهنده درد، مانند اندورفین‌ها و انکفالین‌ها، در مغز و غدد فوق‌کلیوی تسکین می‌دهد. بهبود جریان خون لیزر فعالیت عروقی و تشکیل مویرگ‌های جدید را در بافت‌های آسیب دیده افزایش می‌دهد. در نتیجه بدن می‌تواند اکسیژن و مواد مغذی حیاتی بیشتری را به ناحیه درمان برساند تا به این ترتیب فرآیند التیام تسریع شود. بهبود عملکرد عصبی لیزر پرتوان فرآیند بازسازی سلول‌های عصبی را تسریع می‌کند و ارتباط بین سلول‌ها و مغز را بهبود می‌دهد.

کاربردهای لیزر پرتوان عارضه‌های بسیاری را می‌توان با لیزر پرتوان درمان کرد، که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد پایین کمر
 • آرتریت
 • گردن درد
 • نوروپاتی
 • درد شانه
 • درد لگن
 • زانو درد
 • درد سیاتیک
 • تسکین درد
 • سردرد
 • التهاب پلانتار فاشیا
 • التهاب تاندون
 • تنیس البو یا ارنج تنیس بازان
 • نورالژی (درد عصبی)
 • التهاب بورس (بورسیت)
 • سردرد

لیزر پر توان

 

 لیزر تراپی یا فیزیوتراپی با لیزر چگونه است؟

لیزرتراپی یکی از جدیدترین و مدرن ترین روش های درمان در حال حاضر می باشد که برای درمان بسیاری از آسیب های عضلانی و تسکین دردهای حاد و‌ مزمن استفاده می شود. لیزر اثرات بسیار خوبی در تسکین درد دارد ، شامل درمان دردهای مفاصل و دردهای منتشره و همچنین التهاب های عمقی مثل :

 • گردن درد
 • دیسک گردن
 • دیسک کمر
 • کمر درد
 • زانو درد
 • شانه درد

چند نوع لیزر درمانی وجود دارد؟

دو نوع لیزر در حال حاضر در درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد

 • لیزر بسیار گرم
 • لیزر سرد

 کاربرد لیزر گرم در چیست؟

لیزرهای گرم گرمای درون بافتی مشخص ایجاد می‌ کنند و سبب تخریب همان بافت میشوند و بافت های مجاور را آسیب نمیزند. از لیزر داغ برای جراحی و برش پوست و تخریب بافت مشخصی استفاده می شود. اسکار کمتر ، استریل بودن و ظریف بودن خط برش از مزایای این روش جراحی است. این لیزر در توانبخشی و فیزیوتراپی کاربرد ندارد.

کاربرد لیزر سرد در چیست؟

توان خروجی لیزرهای سرد ۵۰۰ میلی وات و معمولاً ۵۰ میلی وات بر سانتی متر مربع است و بعلت تاثیرات بیو استیمولیشن و تسهیل ترمیم بکار میرود. لیزرهای با قدرت خروجی نیم وات لیزر کم توان یا Low Power Laser گفته میشود و معمولاً برای کاهش درد و التهاب استفاده می شود. High Power Laser یا همان لیزر پرتوان قدرت خروجی آن براساس نوع کمپانی می تواند از نیم وات تا ۵ وات ، ۱۰وات یا ۱۵وات باشد و به علت توان بالاتر می تواند بین یک تا سه جلسه درد و التهاب عمقی را کاهش دهد.

لیزر پر توان

 

نکته مهم

حین درمان با لیزر حتماً باید از عینک های مخصوص استفاده شود تا از آسیب دیدن چشم ها جلوگیری شود.

عملکرد لیزر در فیزیوتراپی چیست؟

لیزر فیزیوتراپی در سطح سلولی باعث افزایش تولید ATP (تنفس سلولی) ، تحریک ماکروفاژها ، تحریک فیبروبلاست ها ، افزایش تولید کلاژن ، تغییر هدایت عصبی و رژنراسیون و گشادی عروق می شود. لیزر به صورت کلی باعث کاهش التهاب و تسریع بهبودی بافت های آسیب دیده میشود.

لیزر فیزیوتراپی چه فوایدی در بهبودی بیمار دارد؟

 • بهبود روند ترمیم بافتهای عضلانی: لیزر با افزایش جریان خون موضعی در ترمیم و بهبودی بافت‌های آسیب دیده بسیار موثر است.
 • ترمیم زخم: لیزر با افزایش جریان خون باعث بهبودی میشود.
 • کنترل التهاب: لیزر در کاهش التهاب عمقی مفاصل و بافت ها بسیار موثر است.
 • ترمیم عوارض اسکلتی-عضلانی: لیزر میتواند گرفتگی و خشکی مفاصل و بافت ها را از بین ببرد.

آیا لیزر درمانی یا فیزیوتراپی با لیزر درد دارد؟

خیر به هیچ عنوان ، هیچ کدام از انواع فیزیوتراپی با لیزر چه با لیزر کم توان یا لیزر پر توان در حین درمان درد نداشته و برعکس یکی از مطلوب ترین و موثرترین انواع درمان فیزیوتراپی است ، ولی این امکان وجود دارد که ، بیمار بعد از بازگشت از فیزیوتراپی در جلسه اول درمان ، درد خفیفی را در ناحیه مورد درمان احساس نماید که این موضوع به واسطه افزایش جریان خون در موضع درد کاملاً طبیعی است و خبر از ترمیم عضو آسیب دیده ، کاهش التهاب موضع و رفع ، کنترل و کاهش درد می دهد.

آیا فیزیوتراپی با لیزر بهترین درمان برای کاهش درد است؟

بلی ، لیزر تراپی یکی از بهترین ، سریع ترین و موثرترین نوع درمان در کاهش درد و التهابات در فیزیوتراپی می باشد.

لیزر پر توان

آیا درمان با لیزر موثرتر از سایر روش های فیزیوتراپی است؟

این پرسش از اساس نادرست است چون در رابطه با تمام موارد قابل درمان با فیزیوتراپی صدق نمی کند. بیماری ها و اختلالات قابل درمان با فیزیوتراپی طیف های بسیار گسترده ای هستند و انواع درمان فیزیوتراپی بستگی به نوع مشکل بیمار یا مراجعه کننده روشهای مختلفی جهت درمان دارد و هر روشی مزایای درمانی خاص خود را دارد.

آیا درمان فیزیوتراپی با لیزر برای بیماران با ضایعه های پوستی ضرر دارد؟

خیر ، ولی در صورتیکه زخم باز حاد روی موضعی وجود دارد ، نباید روی زخم لیزر تابیده شود.

آیا فیزیوتراپی با لیزر برای بیماران قلبی با باتری ممنوعیت دارد؟

خیر لیزر تراپی مانعی برای فیزیوتراپی دارندگان باتری قلب ندارد. لیزر درمانی پرتوان یکی از پرکاربردی‌ترین شیوه‌های درمانی در فیزیوتراپی می‌باشد. لیزرتراپی، بافت‌های آسیب‌دیده را با طول موج خاصی از نور مورد هدف قرار می‌دهد و در تسریع روند بهبودی و درمان آسیب مفصل، تاندون و لیگامان‌ها مؤثر است. انرژی نور لیزر، تقریباً از داخل پوست به درون غشای سلولی منتقل می‌شود.

این فرایند باعث تقویت عملکردهای احیاکننده بدن و همچنین تحریک ترشح اندورفین و کلاژن و در نهایت منجر به ترمیم بافت آسیب‌دیده می‌شود. نتیجه لیزر پرتوان تسریع در بهبود زخم و همچنین کاهش درد، سفتی، تورم و اسپاسم عضلانی به دلایل مختلف است. با لیزردرمانی در فیزیوتراپی، بیماران می‌توانند فعالیت‌های مورد علاقه و روزمره خود را مجدداً از سر بگیرند.

مکانیسم های اصلی تاثیر لیزر ایجاد تغییر در زنجیره انتقال الکترون در میتوکندری ها است ، بطوری که امواج نوری لیزر سبب تسریع اعمال زنجیره انتقال الکترون و تولید انرژی بیشتر در سلول ها می شود. در فرایند درمان دستگاه لیزر، به مدت معینی در نزدیکی سطح بدن و بافت آسیب دیده قرار گرفته و امواج با شدت مشخص بطور مستقیم به ناحیه مورد نظر منتقل می کند.

اگر به دنبال لیزر تراپی در زنجان هستید کلینیک فانتوم دارای انواع خدمات فیزیوتراپی از جمله لیزر تراپی بوده و یکی از بهترین کلینیک های لیزر تراپی در زنجان می باشد. برای مشاوره و گرفتن نوبت در منزل و یا آشنایی با کلینیک فیزیوتراپی فانتوم کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
Scroll to Top