علل ایجاد شانه های گرد و افتاده

علل ایجاد شانه های گرد و افتاده

علل ایجاد شانه های گرد و افتاده : اصطلاح «شانه‌های گرد» وضعیتی را توصیف می‌کند که شانه ها از حالت ایده‌آل بدن خارج شده و به سمت جلو حرکت کرده اند. ساختارهای عضلانی و اسکلتی می توانند به دلیل کاهش فعالیت بدنی و عادات و وضعیت های نامناسب در زندگی روزمره به شکل نادرستی تغییر کنند. همچنین استفاده طولانی مدت از تبلت و تلفن های هوشمند، کارهایی مانند تایپ کردن، رانندگی، بازی های ویدیویی و درواقع هر فعالیتی که باعث شود بدن برای مدت طولانی به پایین و جلو متمایل شود، می تواند منجر به وضعیت های نادرست مانند تمایل گردن به جلو، شانه های گرد و حالت خمیده شود.

این اختلال معمولا در مرحله نوجوانی و یا در اوایل بزرگسالی اتفاق می افتد اما هم مردان و هم زنان مستعد ابتلا به این عارضه هستند. در صورتی‌که احساس کردید، تقارن شانه‌هایتان به‌هم خورده، بهتر است هرچه زودتر برای درمان آن اقدام کنید. حرکات کششی و ورزشی ممکن است به رفع یا جلوگیری از گرد شدن شانه کمک کند. در ادامه به بررسی های بیشتر درباره علل ایجاد شانه های گرد و افتاده میپردازیم و تا انتهای مقاله با مجهزترین فیزیوتراپی در زنجان همراه باشید.

عوامل موثر بر ایجاد شانه های گرد و افتاده

هر فعالیتی که باعث شود بدن برای مدت طولانی به پایین و رو به جلو متمایل شود، می تواند باعث افتادگی شانه ها شود. این وضعیت ها عملکرد طبیعی عضلات گردن، پشت و شانه ها را مختل می کند و در حقیقت این عضلات هستند که حفظ وضعیت صحیح بدن در طول روز را کنترل می کنند.

کارهای روزانه ای که ممکن است به گرد شدن شانه منجر شوند عبارتند از:

 • استفاده طولانی مدت از تبلت یا گوشی هوشمند در وضعیت و پوزیشن نامناسب
 • استفاده طولانی مدت از کامپیوتر یا لپ تاپ در حالت نامناسب
 • نشستن طولانی مدت
 • رانندگی وسایل نقلیه مخصوصا زمانی که صندلی ماشین درست طراحی نشده باشد
 • خم شدن های مکرر
 • حمل اجسام سنگین در طول روز

علل ایجاد افتادگی و گرد شدن شانه

البته موارد دیگری نیز می توانند باعث ایجاد شانه های افتاده و گرد شوند. از جمله:

 • آسیب شانه
 • پوکی استخوان
 • عصب تحت فشار
 • سبک زندگی کم تحرک
 • عضلات ضعیف یا گرفته
 • شیردهی مادران

لازم به ذکر است این اختلال در صورت عدم درمان می تواند برای بدن بسیار مضر باشد. برای مثال افزایش فشار روی مفاصل شانه می تواند باعث درد در اطراف گردن و قسمت بالای کمر شود.

علائم ایجاد شانه های گرد و افتاده چیست؟

تمایل سر به جلو: ممکن است به نظر برسد که سر به سمت جلو هل داده شده است که می تواند باعث گردن درد و سردرد شود.

حالت خمیده بالاتنه: قسمت بالایی پشت ممکن است گرد به نظر برسد و شانه ها به سمت جلو کشیده شوند.

عضلات سفت و کوتاه شده سینه ای

ضعیف بودن عضلات قسمت فوقانی کمر

درد شانه: شانه‌های گرد می‌توانند فشار بیشتری بر مفصل شانه وارد کنند که می‌تواند منجر به درد و ناراحتی شود.

محدودیت در دامنه حرکتی: شانه های گرد ممکن است دامنه حرکتی شانه ها و بازوها را محدود کند که می تواند انجام برخی فعالیت ها را دشوار کند.

علاوه بر علائمی که ذکر شد، شانه های گرد می تواند منجر به مشکلات دیگری مانند مشکلات تنفسی، کاهش ظرفیت ریه و هضم ضعیف شود. همچنین می تواند ظاهر کلی شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث شود اعتماد به نفس کمتری داشته باشید.

درمان افتادگی شانه

توصیه می‌ شود در صورتی‌که علائم این عارضه را در بدن خود دیدید، هرچه زودتر برای درمان افتادگی شانه خود اقدام کنید.

پیدا کردن علت شانه های گرد و افتاده، برای درمان  آن بسیار مهم است. درمان ممکن است شامل فیزیوتراپی، تمرینات کششی و تقویتی، و اصلاح شیوه زندگی مانند بهبود وضعیت بدن و افزایش فعالیت بدنی یا رعایت مراقبت های شانه درد باشد. در برخی موارد ممکن است پزشک استفاده از بریس یا سایر وسایل ارتز مثل قوزبند را برای کمک به اصلاح وضعیت بدن توصیه کند.

به طور خلاصه درمان افتادگی شانه می تواند شامل این موارد باشد:

فیزیوتراپی: یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه ورزشی مخصوص طراحی کنید که برای تقویت عضلات ضعیف در قسمت فوقانی کمر و کشش عضلات سفت و کوتاه شده در قسمت سینه ای طراحی شده است. فیزیوتراپیست همچنین می تواند برای جلوگیری از آسیب های بیشتر، راهنمایی هایی در مورد وضعیت بدنی مناسب و مکانیک بدن ارائه دهد.

علل ایجاد افتادگی و گرد شدن شانه

تمرینات کششی: تمرینات کششی می تواند به نرمال شدن عضلات سفت در قسمت سینه ای و بهبود دامنه حرکتی شانه ها کمک کند.

تمرینات تقویتی: تمرینات تقویتی می تواند به تقویت عضلات بالای کمر و بهبود وضعیت بدن کمک کند.

اصلاح وضعیت بدنی: اصلاح وضعیت بدن بخش مهمی از درمان شانه های گرد است که ممکن است شامل تنظیماتی در محیط کار شما باشد، مانند تنظیم ارتفاع مانیتور یا صندلی کامپیوتر یا استفاده از تجهیزات ارگونومیک مانند میز ایستاده یا صندلی ارگونومیک.

بریس یا ارتز: در برخی موارد ممکن است یک بریس یا ارتز مثل قوزبند برای اصلاح وضعیت و تسکین درد توصیه شود.

جراحی: در موارد نادری که سایر درمان ها موفقیت آمیز نبوده اند، ممکن است برای اصلاح موارد شدید شانه های گرد، جراحی توصیه شود.

ماساژ درمانی: ماساژ درمانی می تواند به آزاد شدن عضلات سفت در قسمت سینه ای و قسمت بالای کمر، بهبود گردش خون و کاهش تنش و درد کمک کند.

اصلاح سبک زندگی: برخی از اصلاحات سبک زندگی می تواند به پیشگیری و درمان شانه های گرد کمک کند؛ شامل حفظ وزن مناسب، اجتناب از نشستن یا ایستادن طولانی مدت و انجام فعالیت بدنی منظم

چگونه از افتادگی شانه ها جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از گرد شدن و افتاده شدن شانه ها با حفظ وضعیت بدنی مناسب، فعال ماندن و اجتناب از نشستن یا ایستادن طولانی مدت در همان وضعیت به عمل می آید. ورزش و کشش منظم نیز می تواند به تقویت عضلات بالای کمر و بهبود وضعیت بدن کمک کند.

همچنین اجتناب از حمل کیف‌های سنگین یا کوله‌پشتی نیز می تواند موثر باشد، زیرا این کار می‌تواند فشار بیشتری را به شانه‌ها و پشت وارد کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
Scroll to Top