علائم دکورون

علائم دکورون

علائم دکورون : بیماری دکورون یک بیماری بسیار دردناک است که بر روی مچ دست شما تاثیر می گذاردبیماری دکورون در پی تورم 2 تاندونی که در نزدیکی شست هستند رخ می دهداین تورم باعث التهاب تاندون ها شده و در نتیجه باعث فشار بر روی اعصاب نزدیک شست می شودبیماری دکورون درد شدید و در نهایت بی حسی را به همراه دارددر صورت مشاهده علائم زیر هر چه سریعتر به متخصص ارتوپدی مراجعه کنیددر طول سالیان و با استفاده زاید از مچ دست ها و چرخاندن و حرکت دادن مداروم آن در مواردی مشاهده میشود که تاندون های اطراف مچ متورم شده و باعث ایجاد درد در این ناحیه میشوند در طول این مقاله به علائم دکورون می پردازیم تا انتهای مقاله با فیزیوتراپی فانتوم زنجان همراه باشید.

علائم دکورون

 • درد نزدیک قاعده انگشت شست
 • تورم در نزدیکی قاعده انگشت شست
 • سخت بودن حرکت مچ هنگام گرفتن اجسام
 • احساس «چسبیدن» یا «توقف» انگشت شست هنگام حرکت دادن آن
 • یک احساس تقه یا خرخر در موقع حرکت دادن مچ دست یا شست به توسط فرد احساس میشود.

اگر این بیماری درمان نشود، درد ممکن است به کل انگشت شست، یا ساعد ویا به هردو گسترش یابدنیشگون گرفتن، گرفتن اجسام و سایر حرکات شست و مچ دست درد را تشدید می کند.

-افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به دکورون هستند

-درصد ابتلای زنان به دکورون مچ دست بیشتر از مردان است.

-افرادی که سنشان بالاتر از 40 سال است.

-در افرادی که در انجام حرکات روزانه یا شغل خود بیشتر از مچ دستشان برای انجام کارها استفاده می کنند.

-در زنان باردار تغییرات هورمونی می تواند باعث بروز دکورون مچ دست شود.

-افرادی که مبتلا به آرتریت هستید.

علائم دکورون

درمان علائم دکورون

مهمترین روش های استفاده شده عبارتست از:

 • تغییر رفتار کارهایی را که موجب درد میشود کمتر انجام میدهیم تا درد کمتر شود.
 • گرم کردن با گرم نگاه داشتن مچ دست بطور مثال با استفاده از یک مچ بند کشی میتوان درد را کاهش داد.
 • دارو استفاده از داروهای ضد التهابی مانند سلکوکسیب یا پیروکسیکام میتواند التهاب و درد را کم کند.
 • آتل یا اسپلینت در این روش مچ دست بیمار بمدت چند هفته در یک اسپلینت یا با یک گچ کوتاه بیحرکت میشوداین کاهش حرکت موجب میشود تا سایش تاندون در داخل غلاف کمتر شده و درد و تورم کاهش میابد.
 • گاهی پزشک از تزریق کورتیکوستروئید در غلاف تاندون برای کاهش تورم و درد استفاده میکند.

فیزیوتراپی

 • فیزیوتراپیست در موارد زیر می تواند به شما کمک کند
 • کاهش درد و التهاب با انجام فعالیت هایی خاص
 • استفاده از امواج اولتراسوند برای کمک به درماندر این روش از امواج اولتراسوند در ناحیه ملتهب استفاده می شود تا تورم کم شود، گردش خون بهبود یابد و وضعیت تاندون ها بهتر شود.
 • یونتوفورزیس یکی دیگر از راه های درمانی می باشددر این روش از تحریک الکتریکی برای رساندن دارو به ناحیه ملتهب از راه پوست استفاده می شوداین روش برای کاهش درد و تورم مناسب می باشد.

بیشتر بخوانید: سندرم تونل کارپال

کاردرمانی

کاردرمانگر طبق برنامه درمانی بیمار موارد زیر را همراه با تمرینات زیر نظر درمانگر توصیه میکند

1- تا جایی که ممکن است و حتی شب ها هنگام خواب نیز اسپلینت را بپوشید.

مطمئن شوید حتی با وجود اسپلینت هرگونه فعالیتی که لازم است را در صورتی که به شما آسیب نرساند انجام دهید.همچنین مهم است که برای مدت زمانی که کاردرمانگر توصیه کرده است از انجام فعالیت های دردناک خودداری کنید.

2-توصیه های کاردرمانی درباره ی اجتناب از موقعیت ها و حرکات تشدید کننده شرایط را دنبال کنید.

هنگام بلند کردن کودک سعی کنید مچ دست را در حالت صاف و انگشتان شست را در کنار نگه داریدو کودک را با یک حرکت سریع بلند کنید.

3- تا حد امکان از فشار دادن انگشت شست خودداری کنیدسعی کنید به جای لباس هایی با دکمه های قابلمه ای از شلوارهای ساده استفاده کنید.
4- همچنین شاید لازم باشد در خانه تمرینات خاصی را انجام دهید.

چند نمونه از تمرینات تمرینات را هنگامی انجام دهید که حرکت دادن دستتان دردناک نباشد.

تمرین1

علائم دکورون

دست را طوری روی میز قرار دهید که پشت آن روی میز قرار بگیرد و کف دست به سمت بالا باشدنوک انگشت شست را به نوک انگشت کوچک رسانده ۶ ثانیه در این حالت نگه دارید سپس رها کنید۱۰ بار این حرکت را تکرار کنید.

تمرین2

علائم دکورون

شست دست را در قسمت آسیب دیده با دست دیگر خود فشار دهید تا به خم شدن مچ دست خود کمک کند۱۵ تا ۳۰ ثانیه نگه داریددر مرحله بعد، با فشار دادن انگشتان در جهت عقب ، دست را به عقب بکشید۱۵ تا ۳۰ ثانیه نگه داریددر طول تمرین ، بازو و آرنج را در سمت آسیب دیده خود صاف نگه دارید.

تمرین3

علائم دکورون

یک نوار لاستیکی خارج شست و سایر انگشتان خود قرار دهیدانگشتان خود را باز کنید تا نوار لاستیکی کشیده شود

چند نمونه از تمرینات کاردرمانی برای رفع این بیماری در این مقاله بصورت خلاصه گنجانده شده است دراین بیماران بستگی به نوع درگیری و شدت آن، تمرینات حسی هم ممکن در برنامه درمانی طبق نظر کاردرمانگر در نظر گرفته شود.تمامی این تمرینات تعداد انجام و زمان آن و حتی تمرینات پیشرفته تر زیر نظر کاردرمانگر شما باید انجام شود.

جراحی اگر درد با انجام اقدامات ذکر شده خوب نشود پزشک معالج ارتوپد ممکن است تصمیم به جراحی بگیرددرمان جراحی شامل برش روی غلاف تاندون است بطوریکه تونل باز شود و تاندون دیگر به توسط غلافی احاطه نشود.

بیشتر بخوانید: چه عواملی منجر به بی حسی دست و پا می شود؟

تشخیص بیماری دکورون

برای تشخیص بیماری دکورون، پزشک آزمایش ای ساده به نام Finkelstein انجام می دهد. در این آزمایش، پزشک از فرد می خواهد در ابتدا انگشت شست خود را خم کند تا انگشت شست در کف دست قرار بگیرد. سپس از او می خواهد که دستان خود را مشت کرده و انگشت شست خود را روی چهار انگشت مشت شده بیاورد. در آخرین مرحله، پزشک می خواهد فرد مچ خود را به سمت انگشت کوچک خم کند. در این حالت اگر فرد احساس درد را تجربه کرد احتمالا مبتلا به سندرم دکورون de Quervain یا تنوسینوویت است.

پس از تشخیص بیماری نخستین راه درمان برای این عارضه مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی تخصصی و حضور منظم در جلسات فیزیوتراپی تخصصی است. روال تمرینی فیزیوتراپی تخصصی سندرم دکورون، سبب می شود تا بیمار در مدت مشخصی سلامتی خود را به دست آورد. البته شرط لازم برای بهبودی کامل بیمار، حضور منظم و مشخص در جلسات تعیین شده فیزیوتراپی تخصصی است.

عامل پیشگیری از سندرم دکورون یا تنوسینوویت

سندرم دکورون یا تنوسینوویت یک مشکل شایع در دست است که معمولاً به عنوان ناخوشایندی و درد در ناحیه مچ دست شناخته می‌شود. این مشکل اغلب ناشی از فشار یا استرس زیاد بر روی عصب می‌باشد که منجر به التهاب و درد مچ دست می‌شود. برای پیشگیری از سندرم دکورون یا تنوسینوویت، اهمیت ویژه‌ای به نکات زیر توجه شود:

1. استراحت و استفاده معقول از مچ دست: انجام فعالیت‌هایی که نیاز به استفاده مداوم از مچ دست دارد، مانند استفاده از کیبورد یا ماوس، می‌تواند فشار زیادی بر روی عصب‌ها و عضلات مچ دست ایجاد کند. بنابراین اهمیت ویژه‌ای به استراحت مناسب و انجام تمرینات کششی و تقویتی برای مچ دست داده شود.

2. استفاده از ابزارهای حفاظتی: استفاده از دستکش‌های حفاظتی یا بند دست می‌تواند از فشار زیاد بر روی عصب‌ها و عضلات مچ دست جلوگیری کند و از ایجاد التهاب و درد جلوگیری نماید.

3. تنظیم صحیح میز کار: تنظیم ارتفاع مناسب میز کار و صندلی و استفاده از پد مچ دست می‌تواند فشار بر روی مچ دست را کاهش داده و از ایجاد سندرم دکورون جلوگیری کند.

با رعایت این نکات و انجام تمرینات منظم تقویتی و کششی، می‌توان از بروز سندرم دکورون یا تنوسینوویت جلوگیری کرد و از درد و ناراحتی‌های ناشی از این مشکل جلوگیری نمود. اگر درد و علائم مشکوک به سندرم دکورون وجود داشت، حتماً به پزشک مراجعه شود تا تشخیص صحیح گرفته و برنامه درمانی مناسب تعیین شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
Scroll to Top