کاربرد انواع زانو بند طبی

کاربرد انواع زانو بند طبی

کاربرد انواع زانو بند طبی : زانو درد از جمله مشکلات رایج برای بسیاری از جوانان و حتی میانسالان است. این مشکل می تواند ناشی از آسیب های ورزشی و بروز مشکلات جسمی دیگر باشد.

استفاده بیش از حد از زانو نیز باعث بروز درد خواهد شد. انواع زانوبند طبی می توانند برای کاهش درد ناشی از زانو کمک کننده باشند. به خصوص اینکه زانو بندهای طبی در انواع مختلفی و بر اساس نیاز ورزشکاران، جوانان و افراد مسن طراحی شده اند و مورد استفاده قرار می گیرند.

با توجه به سوالاتی که بسیاری از کاربران در رابطه با انواع زانو بند طبی و تفاوت هر کدام از آنها از ما می‌پرسیدند و همچنین اهمیت شناخت تفاوت و کاربردهای انواع زانو بند های طبی به جهت آشنایی شما با این موضوع، در این مقاله از کلینیک فانتوم بر آن شدیم که مقاله ای در این باره نگارش کنیم. در ادامه به بررسی کاربرد انواع زانو بند طبی می پردازیم تا انتهای این مقاله با کلینیک فیزیوتراپی فانتوم زنجان همراه باشید.

ساختار زانو و دلیل بروز مشکل در زانوها

ساختار زانو به گونه ای است که است که دارای استخوان های مختلف، عضلات و تاندون ها است. عضلات و تاندون ها وظیفه حرکت دادن زانو را بر عهده دارند و می بایست زانو را با کمک رباط ها یا همان لیگامنت ها ثابت نگه دارند.

زانو دارای غضروف بین مفصلی به نام مینیسک داخلی و خارجی می باشد و همچنین، فمور و تیبیا و کشکک، سه استخوانی هستند که مفصل زانو را تشخیص می دهند. بروز مشکل در هر یک از ساختارهای زیر، می تواند باعث بهم خوردن تعادل زانو و بروز مشکل شود. به خصوص اینکه، زانو به دلیل مشکلات مختلف دچار آسیب های متوالی نیز می شود.

کاربرد انواع زانو بند طبی

اهمیت استفاده از زانو بندهای طبی

زانو بندهای طبی از جمله محصولاتی هستند که می توانند برای کاهش درد و کنترل حرکت زانو مورد استفاده قرار می گیرند. زانو بندهای طبی یکی از بهترین روش ها برای کنترل صدمات مختلف در زانو هستند. هدف از طراحی هر یک از زانو بندهای طبی، متفاوت است. به همین خاطر، نیاز است که افراد برای استفاده از زانو بندهای طبی ابتدا در مورد انواع زانوبند طبی اطلاعات کافی کسب کنند و سپس اقدام به استفاده از این زانوبندها نمایند.

انواع زانوبند طبی و کاربرد انواع زانو بند طبی را بشناسیم

زانو بندهای طبی برای حمایت از ساختار زانو جهت کاهش درد، کنترل حرکات زانو و افزایش ثبات زانوها مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به اینکه آسیب های وارد شده به زانو متفاوت هستند، زانو بندهای طبی نیز با انواع مختلفی طراحی شده اند. در واقع میزان ناپایداری در زانو مهمترین عامل برای انتخاب یک زانو بند طبی می باشد. اطلاع از انواع زانوبند طبی به شما کمک می کند تا بتوانند با خیالی آسوده تر و با آگاهی یکی از زانو بندهای طبی را خریداری کنند و مورد استفاده قرار دهند.

کاربرد انواع زانو بند طبی

Knee Sleeves

یکی از انواع زانوبند طبی، اسلیوهای زانو هستند. این بریس ها بر روی زانو پوشیده می شوند و دارای بخش های مختلفی هستند. یک بالشتک روی کاسه زانو، دهانه ای برای کاسه زانو و بندها و تکیه گاه هایی برای اطراف کاسه زانو نیز وجود دارند.

کاربرد انواع زانو بند طبی

برخی از انواع زانوبند طبی اسلیو، دارای سیستم گرمایشی نیز نیز می باشند و می توانند باعث افزایش حس حمایت از زانو گردند. این نوع زانوبند طبی، به دلیل داشتن ساختار خاص، میتواند برای درمان درد کشکک و یا کاهش تورم آن مورد استفاده قرار گیرد. این زانوبند به دلیل داشتن ساختار خاص، محافظت بیشتری برای زانو ایجاد می کند.

این نوع از زانوبند طبی، می تواند برای کاهش درد، تسکین تورم و حمایت از زانو مورد استفاده قرار گیرد؛ اما برای افزایش ثبات زانو به خصوص بعد از جراحی زانو، کاری انجام نمی دهد. این مدل از زانو بندهای طبی با مواد نرم به تولید می رسند و به راحتی می توانند در زیر لباس پوشیده شوند.

کاربردهای مختلف Knee Sleeves

Knee Sleeves به عنوان یکی از انواع زانوبند طبی، دارای کاربردهای مختلفی است که از جمله این کاربردها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • افزایش جریان خون
  • کاهش درد زانو
  • حمایت از ناپایداری های خفیف تا متوسط زانو
  • کمک به رفع ناپایداری کشکک
  • حمایت پس از دررفتگی
  • تسکین درد برای علائم مراحل اولیه OA

انواع مختلف زانوبند Knee Sleeves

Knee Sleeves به عنوان یک نوع زانوبند طبی، می تواند دارای دو ویژگی زیر نیز باشد که بر اساس کارایی مورد نیاز افراد، قابل استفاده می باشد.

امکان باز و بسته شدن در پشت زانو

برخی از انواع زانوبند طبی Knee Sleeves، دارای سیستم باز یا بسته شدن زانو هستند که برای کاهش مواد و بهبود گردش خون استفاده می شوند.

امکان باز و بسته شدن در جلوی زانو

در بخش کشکک زانو، می توان از زانوبندهایی استفاده کرد که دارای پوشش در جلوی کشکک هستند. برخی از Knee Sleeves دو منظوره طراحی می شوند و امکان استفاده از زانوبند هم به صورت بسته و هم به صورت باز وجود دارد. در صورت نیاز می توان بخش جلوی زانو، یعنی کشکک را باز نگه داشت تا هوا راحت تر در حرکت باشد.

بریس ارتز کشکک (PTO)

این بریس ها شامل یک بخش پارچه ای است که دارای دهانه کشکک، تکیه گاه در اطراف دهان کشکک است. بریس پی تی او یکی از انواع زانوبند طبی است که می تواند حرکت کشکک را کنترل کند و همچنین، احتمال دررفتگی کشکک را کاهش دهد.

کاربرد انواع زانو بند طبی

این نوع زانوبند طبی، به دلیل اینکه دو طرف زانو را حمایت می کند، می تواند باعث کاهش دررفتگی کشکک شود و از زانو حمایت بیشتری کند و ثبات آن را افزایش دهد.

اگرچه به طور دقیق مشخص نیست؛ اما احتمالا این نوع از زانو بندهای طبی می تواند باعث کاهش درد کشکک زانو به دلیل حرکت بیش از حد شود.

زانوبندهای تک لولایی

یکی از انواع زانوبند طبی موجود در بازار، زانوبندهای تک لولایی هستند که برای درد شدید آرتروز بسیار مناسب خواهند بود. زانوبندهای تک لولایی برای بیماران مبتلا به زانودردهای شدید به دلیل استئوآرتریت شدید مناسب هستند.

پیشرفت های ایجاد شده در این زانوبندها، آن ها را ارتقا داده اند. به طوری که در حال حاضر این زانوبندها می توانند درد زانو را کاهش دهند و همچنین، فعالیت افرادی که دارای پوکی استخوان می باشند را افزایش می دهد.

زانوبندهای پیچیده

  • مناسب برای درد خفیف تا متوسط آرتروز زانو

کاربرد انواع زانو بند طبی

یکی از دیگر از انواع زانوبند طبی، زانوبندهای پیچیده هستند که می توانند برای بیماران مبتلا به زانودرد خفیف تا متوسط مورد استفاده قرار گیرند. زانو بندهای طبی پیچیده می توانند گزینه خوبی برای کاهش دردهای خفیف تا متوسط پوکی استخوان و آرتروز باشند.

یک پوشش فشرده سازی شده بر روی این زانوبندها ایجاد شده است که می تواند برای افرادی که دارای درد می باشند، بسیار مناسب باشد. همچنین، این زانوبندها به راحتی پوشیده می شوند و می توانند برای افراد مسنی که نیاز به پوشیدن و درآوردن سریع زانوبندها دارند، بسیار مناسب باشند.

زانوبندهای پیچیده ساختارهای مختلفی دارند. ممکن است که بندهای مختلفی در دور آن ها قرار گرفته باشد. اما ممکن است که این زانوبندها دارای لولا باشند و یا بدون لولا به تولید رسیده باشند.

تسمه یا بند کشکک Patellar Straps

بند کشکک از جمله ابزارهای توانبخشی محبوب در بین افرادی است که ورزش های تخصصی انجام می دهند. این بندها در بخش پایینی زانو قرار می گیرند و می توانند حمایت خوبی برای کشکک داشته باشند. بندهای کشکک بر روی برآمدگی ساق پا قرار می گیرند. با کمک استفاده از بند کشکک، می تواند مقداری از فشار وارد شده به کشکک را کاهش داد.

کاربرد انواع زانو بند طبی

زانوبندهای لولایی

  • یکی از انواع زانوبند طبی

یکی دیگر از انواع زانو بندهای طبی، زانوبندهای لولایی هستند که برخلاف تمامی نمونه های ذکر شده، دارای یک یا دو میله در کنار زانو می باشند. زانو بندهای طبی لولایی دارای انواع مختلفی می باشند و هر کدام کاربردهای مختلفی نیز دارند. این نوع بریس ها برای بیمارانی که دچار آسیب دیدگی های جدی نظیر پارگی رباط صلیبی قدامی، رباط صلیبی خلفی و پارگی رباط های جانبی شده اند استفاده می شوند. همچنین برای تأمین حفاظت و ثبات زانو پس از انجام عمل های جراحی زانو مناسب هستند.

کاربرد انواع زانو بند طبی

همه این زانوبندها برای افزایش ثبات و افزایش حمایت مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند برای حمایت از رباط های در امتداد داخل یا خارج زانو مورد استفاده قرار گیرند.

زانوبندهای لولایی مانند دیگر زانوبندهای موجود در بازار، پوشیده می شوند و احتمال بروز آسیب را در ورزشکاران کاهش می دهند. اما به طور دقیق مشخص نیست که آیا این زانوبندها می توانند برای انواع ورزشکاران مورد استفاده قرار گیرند، یا خیر!

این نوع از زانوبند طبی، می تواند با فلز و پلاستیک و آسترهای فومی ساخته شود. این زانوبند کل ساق پا و همچنین، قسمت پایینی و بالایی آن را تحت پوشش قرار می دهد. میله های فلزی در دو طرف زانو که به صورت لولا قرار گرفته اند، می توانند دامنه حرکتی زانو را تنظیم کنند و همچنین، باعث بازسازی زانو پس از عمل جراحی شوند.

از مزیت های این نوع از زانوبند طبی می توان به محدود کردن دامنه حرکتی پس از انجام جراحی اشاره کرد. به همین خاطر، می تواند گزینه منحصر به فردی برای استفاده در بعد از جراحی باشد.

پدهای زانو

  • یکی دیگر از انواع زانو بندهای طبی

پدهای زانو می توانند شامل بالشتک های اضافی و بخش های مختلفی باشند که جلوی زانو را می پوشانند. این پدها دور ساق پا می پیچند می توانند به طور کامل، محکم شوند. این پدهای زانو باعث افزایش ثبات زانو نمی شوند، ولی ممکن است خطر آسیب های ورزشی را کاهش دهند.

کاربرد انواع زانو بند طبی

پدهای زانو بیشتر برای ورزشکاران مورد استفاده قرار می گیرند تا احتمال آسیب رسیدن به زانو در اثر ضربه مستقیم به جلوی زانو در هنگام انجام ورزش های مختلف مانند اسکیت بورد، دوچرخه سواری و اسکیت غلتکی و … کاهش پیدا کند.

نکات مهم برای انتخاب و خرید انواع زانوبند طبی

تا به اینجای مقاله در رابطه با انواع زانوبند طبی صحبت کردیم. از این رو، بهتر است که ابتدا با پزشک مشورت کنید و سپس زانوبند مورد نیاز خودتان را خریداری کنید. تمامی زانو بندهای طبی باید با مشورت پزشک و یا مربی ورزشی خریداری شوند و مورد استفاده قرار گیرند.

زانو بندهای طبی می توانند برای آسیب های حاد زانو مورد استفاده قرار گیرند و یا یک برنامه درمانی جامع و طولانی مدت باشند. با این حال، کاربردهای این زانوبندها بسیار متنوع بوده و این موضوع ایجاب می کند که افراد بر اساس نیاز خودشان اقدام به خرید زانو بندهای طبی کنند.

فروشگاه درمان مدیکال با 12 سال سابقه فروش انواع تجهیزات پزشکی، انواع زانوبند های طبی را با قیمت مناسب برای شما فراهم کرده است که جهت مقایسه، بررسی و خرید زانو بند می توانید کلیک کنید.

انواع کاربردهای زانو بندهای طبی

زانو بندهای طبی از جمله محصولاتی هستند که می توانند برای حمایت، پشتیبانی، کاهش درد و پیشگیری از مشکلا زانو مورد استفاده قرار گیرند. کاربردهای زانوبند طبی به چند بخش کلی تقسیم بندی می شوند، این موارد شامل:

استفاده از زانوبند برای کاهش درد

یکی از اهداف استفاده از زانو بندهای طبی، کاهش درد زانو با کمک این زانوبندهاست. حرکت بیش از حد زانو، می تواند باعث ایجاد درد در برخی از افرادی که دارای آسیب های شدید زانویی می باشند، شود. زانو بندهای طبی می توانند برای کاهش درد و کنترل درد مورد استفاده قرار گیرند.

بدین منظور بهتر است که افراد قبل از استفاده از انواع زانوبند طبی، با پزشک مشورت کنند و یکی از بهترین زانوبندها را انتخاب نمایند. برخی از زانو بندهای طبی باعث کاهش تورم در ناحیه زانو نیز می شوند.

استفاده از زانوبند برای حمایت از زانو پس از جراحی

جراحی های زانو از جمله روش های جراحی رایجی هستند که برای تعویض مفصل زانو و یا ترمیم بخش های مختلف زانو انجام می شوند. پس از انجام عمل جراحی زانو، ممکن است که زانو بندهای طبی برای حمایت از زانو مورد استفاده قرار گیرند.

زانوبندهایی که پس از جراحی مورد استفاده قرار می گیرند، باید بر اساس نظر پزشک خریداری شوند تا حداکثر حمایت و ثبات را برای زانو ایجاد کنند.

استفاده از زانوبند پیشگیرانه

برخی از ورزشکاران به دلیل اینکه در معرض و خطر آسیب های ورزشی هستند، برای حمایت از زانوی خودشان باید از زانوبندهای حمایت کننده استفاده کنند. این زانوبندها معمولا جنبه درمانی ندارند و فقط می توانند برای ورزشکاران مورد استفاده قرار گیرند تا از آسیب های ورزشی شدید جلوگیری کنند.

کدام نوع زانوبند برای من مناسب تر است؟

حال که با انواع زانوبند طبی آشنا شدیم، شاید این سوال برای شما مطرح شود که کدام نوع زانوبند طبی برای من مناسب تر است؟ به طور کلی، برای خرید زانوبندی طبی باید حتما با پزشک خودتان مشورت کنید تا بهترین زانوبند بر اساس مشکل شما، تجویز شود.

اما خواندن مطالب این مقاله نیز به شما کمک می کند تا بتوانید راحت تر زانوبند مناسب خودتان را پیدا کنید و با علم بیشتری به پزشک مراجعه کنید. افرادی که در زمینه ورزش و فیزیوتراپی فعالیت دارند، می توانند زانو بندهای طبی خوبی را بر اساس مشکل شما، به شما پیشنهاد کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
Scroll to Top