علت دررفتگی آرنج

علت دررفتگی آرنج

علت دررفتگی آرنج : دررفتگی مفصل آرنج زمانی رخ می رهد که استخوان های تشکیل دهنده ی مفصل آرنج، از جای خود خارج شوند. این اتفاق معمولا زمانی می افتد که فرد با دست باز به زمین بخورد. مفصل آرنج در بزرگسالان پس از مفصل شانه دومین مفصل با شانس بالای دررفتگی بوده و در کودکان اولین مفصل می باشد.

گاهی اوقات سطوح مفصل کاملاً از هم جدا نمیشوند، گرچه وضعیت صحیح آناتومیک را نسبت به هم ندارند ولی کاملاً هم از هم جدا نمیشوند و قسمتهایی از سطوح مفصلی با هم در تماس باقی میمانند. به این حالت نیمه دررفتگی Subluxation میگویند. در ادامه به بررسی علت دررفتگی آرنج می پردازیم تا انتهای مقاله با کلینیک فیزیوتراپی فانتوم همراه باشید.

آناتومی

مفصل آرنج از سه استخوان تشکیل میشود. در بالا قسمت پایینی استخوان بازو Humerus bone قرار دارد و در پایین قسمت بالایی دو استخوان ساعد یعنی زند زیرین و زند زبرین در تشکیل مفصل آرنج شرکت میکنند.

زند زیرین یا Ulna همان استخوانی است که در طرف انگشت کوچک دست قرار گرفته است و زند زبرین یا Radius استخوانی است که در طرف شست دست است.

در دو طرف مفصل آرنج یعنی در طرف خارج و داخل آن لیگامان هایی وجود دارد که مفصل آرنج را پایدار نگه میدارند. لیگامان هایی که در قسمت خارجی قرار دارند استخوان بازو را به استخوان زند زبرین یا رادیوس متصل میکند و لیگامان هایی که در قسمت داخلی مفصل آرنج قرار دارند استخوان بازو را به استخوان زند زیرین یا النا متصل میکنند.

دررفتگی آرنج چه علائم و نشانه هایی دارد؟

دررفتگی آرنج می‌تواند جزئی یا کامل باشد. نوع کامل آن شامل جداسازی کامل است و لوکساسیون نامیده می‌شود. وقتی مفصل آرنج تا حدی دررفت، به آن سابلوکساسیون گفته می‌شود. پزشکان همچنین دررفتگی را با توجه به میزان آسیب و محل وقوع آن طبقه بندی می‌کنند. 3 نوع شامل:

  • ساده: بدون آسیب جدی به استخوان
  • پیچیده: صدمات شدید به استخوان و رباط
  • شدید: آسیب به اعصاب و عروق خونی اطراف آرنج

علائم و نشانه‌های دررفتگی بسته به شدت آسیب و استخوان‌های درگیر متفاوت است. این علائم عبارتند از:

  • در برخی موارد ، ممکن است احساس دست خود را از دست بدهید یا دیگر نبض نداشته باشید (نمی‌توانید ضربان قلب خود را در مچ دست خود احساس کنید). شریان‌ها و اعصاب از آرنج شما عبور می‌کند و ممکن است در حین دررفتگی به این اعصاب و شریان‌ها نیز آسیب وارد شده باشد.
  • درد شدید در آرنج ، تورم و ناتوانی در خم شدن بازو همه علائم دررفتگی است.
  • کبودی
  • بازوی تغییر شکل یافته
  • ضعف در مفصل
  • از دست دادن توانایی حرکت آرنج
  • درد

علت دررفتگی آرنج

علت دررفتگی آرنج

دررفتگی آرنج زیاد شایع نیست ولی شایع ترین مکانیسم ایجاد آن زمین خوردن روی کف دست است در حالتی که فرد دست خود را در حالت کشیده به جلو نگه داشته است. با برخورد کف دست به زمین نیرویی از طرف زمین به دست وارد میشود.

این نیرو به طرف بالا سیر کرده و از طریق ساعد به آرنج رسیده و موجب دررفتگی آرنج میشود. مکانسیم دیگر دررفتگی آرنج تصادف اتومبیل است.

موقعی که اتومبیل بر اثر برخورد از جلو به مانع ناگهان متوقف میشود. سرنشین برای برخورد نکردن به داشبورد دست خود را به جلو میاورد و نیرو با همان مکانیسم زمین خوردن به آرنج منتقل شده و موجب دررفتن آن میشود.

در هنگام دررفتگی آرنج معمولاً بافت های اطراف مفصل مثل کپسول مفصلی و لیگامان ها آسیب میبینند. این آسیب دیدگی ممکن است بصورت کشیدگی و یا حتی پارگی کامل باشد.

علائم

علت دررفتگی آرنج

معمولاً علائم واضح و به صورت تغییر شکل آرنج همراه با درد شدید است. بعد از مدتی آرنج متورم میشود. بیمار آرنج در رفته را با دست مقابل گرفته و از حرکت آن جلوگیری میکند. هر گونه حرکت آرنج با درد شدید توام است.

معمولاً بعد از مدت کوتاهی از ضربه، قسمت داخلی مفصل کبود میشود. پزشک معالج از رادیوگرافی ساده برای تشخیص دررفتگی آرنج کمک میگیرد.

عکس برداری از آرنج میتواند جهت جابجایی استخوان ها و وجود یا عدم همراهی شکستگی با دررفتگی را نشان میدهد.

درمان

علت دررفتگی آرنج

مانند هر دررفتگی دیگر باید بسرعت اقدام به جااندازی دررفتگی آرنج کرد. بهتر است جااندازی در اطاق عمل و با بیهوشی عمومی انجام شود ولی میتوان آنرا در بخش اورژانس هم انجام داد. قبل از اقدام به جااندازی، درد بیمار با تجویز داروهایی کم میشود.

برای جااندازی ابتدا کم پزشک، در طرف بالای سر بیمار قرار گرفته و بازوی بیمار را میگیرد. پزشک در طرف پای بیمار ایستاده و با یک دست، مچ دست بیمار را میگیرد و آرنج را خم میکند. سپس ساعد را در امتداد طولش میکشد و در همان حال با دست دیگر زائده اولکرانون را به سمت جلو هل میدهد.

علت دررفتگی آرنج

بعد از جااندازی، کل اندام فوقانی در یک آتل گذاشته شده تا بمدت یک تا دو هفته بیحرکت شود. در این بیماران حرکات آرنج باید خیلی زود شروع شود وگرنه آرنج دچار محدودیت حرکتی خواهد شد.

مفصل آرنج به آسیب بسیار حساس بوده و محدودیت حرکتی خیلی سریع در آن ایجاد میشود پس طول مدت بیحرکتی باید کم باشد و هم پزشک و هم بیمار باید به انجام زودرس حرکات مفصل توجه خاص بکنند.

بعد از شروع حرکات و نرمش های خاص زیر نظر پزشک معالج و فیزیوتراپ، نرمش هایی هم برای تقویت عضلات اطراف آرنج باید به توسط بیمار انجام شود.

با تمام این اوصاف ممکن است قدری محدودیت حرکت بصورت محدودیت در باز شدن کامل آرنج برای بیمار باقی بماند. در مواردی که دررفتگی آرنج همراه با شکستگی باشد معمولاً نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

عوارض دررفتگی آرنج

شایعترین عوارض دررفتگی آرنج عبارتست از

آسیب عصبی : اعصابی که از اطراف مفصل آرنج عبور میکنند ممکن است در حین در رفتگی دچار کشیدگی شده و فلج شوند. خوشبختانه اکثر این فلج ها موقتی بوده و پس از چند هفته خودبخود بهبود میابند.

آسیب به شریان بازویی : شریان بازویی یا براکیال ممکن است به علت کشش زیاد در حین در رفتگی مفصل آرنج صدمه ببیند.

استخوان سازی نابجا : استخوان سازی نابجا میتواند موجب محدودیت حرکتی آرنج شود.

محدودیت حرکتی : محدودیت حرکتی یکی از عوارض شایع دررفتگی آرنج است و به علت چسبندگی بافت های اطراف و داخل مفصل ایجاد میشود.

آیا می توان از دررفتگی آرنج جلوگیری کرد؟

دررفتگی آرنج یکی از مشکلات شایع در بین افرادی است که فعالیت های خود را بیشتر در محیط های اداری یا روزمره انجام می‌دهند. این مشکل ممکن است به دلیل نشستن بیش از حد یا استفاده از تجهیزات نامناسبی که فشار زیادی روی آرنج وارد می‌کند، ایجاد شود. از جمله عوامل دیگری که می‌تواند منجر به دررفتگی آرنج شود، می‌توان به حرکات تکراری و یا حمل و نقل بارهای سنگین اشاره کرد.

برای جلوگیری از دررفتگی آرنج، اولین گام مهم آموزش صحیح روش های برخورد با اجسام سنگین است. همچنین، استفاده از تجهیزات مناسب و انجام حرکات استرچینگ قبل از شروع کار می‌تواند به جلوگیری از این مشکل کمک کند. همچنین، استراحت منظم و توقف از فعالیت های تکراری برای استراحت آرنج می‌تواند بهبود وضعیت آنها را فراهم کند. از دیگر روش های جلوگیری از دررفتگی آرنج می‌توان به ورزش و تناسب اندام اشاره کرد که باعث افزایش قدرت عضلات و افزایش انعطاف پذیری آرنج می‌شود. در نهایت، در صورتی که افراد علائم درد و دررفتگی در آرنج خود را تجربه می‌کنند، باید به پزشک مراجعه کنند تا برایشان برنامه درمانی مناسب تعیین شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
Scroll to Top