بهترین روش های درمان درد مچ دست

بهترین روش های درمان درد مچ دست

بهترین روش های درمان درد مچ دست : آرتروز مچ دست عارضه ای است که در اثر تخریب تدریجی غضروف مفصل مچ دست رخ می دهد.

از آن جایی که فشار وزن بر مفصل مچ دست وارد نمی شود آرتروز در این مفصل کمتر از مفاصلی همچون لگن و زانو رخ می دهد.

استفاده بیش از حد از مفصل و حرکالت تکراری مچ دست (در افرادی مانند خانم های خانه دار، خیاط ها، نقاش ها ، تایپیست ها و … ) مهم ترین عواملی هستند که سبب بروز آرتروز مچ دست می شوند.

خوشبختانه در اغلب موارد آرتروز مچ دست درمان های غیر تهاجمی همچون فیزیوتراپی می تواند به درمان و از بین بردن مشکلات بیماران کمک کند. در ادامه به بررسی بهترین روش های درمان درد مچ دست می پردازیم تا انتهای مقاله با کلینیک فیزیوتراپی فانتوم همراه باشید.

مچ درد نشانه چیست؟

در هنگام استفاده بیش از حد و تکرار حرکات شدید مانند قیچی کردن وترهای ماهیچه ای مچ دست تحریک و ملتهب می شوند و ورم می کنند که با مرور زمان بر روی اعصاب فشار وارد می شود و احساس گز گز و کرختی و بی حس شدن می کنید. این آسیب را نشانگان تونل مچ دست می نامند.

گاهی اوقات با احساس سوزش و گزگز دست در شب ها مواجه می شوید که در اثر جمع شدن مایع در مچ دست اتفاق می افتد.

در رفتگی و شکستگی استخوان هم باعث درد مچ می شوند.

شکستن مچ دست هم به مرور زمان باعث صدا کردن مچ دست در هنگام حرکت می شود.

بهترین روش های درمان درد مچ دست ممکن است شامل موارد زیر باشند

استفاده از ارتز مچ و یا اسپلینت به منظور کاهش تورم و درد در مچ دست.

کمپرس های سرد و گرم.

استفاده ی خوراکی یا تزریقی از دارو های ضد التهاب.

در موارد شدید، جراحی.

اگر شما دچار یک آسیب به مچ شده اید، می توانید به کمک موارد زیر به بهبودی خود کمک کنید :

استراحت دادن مچ و بالا نگه داشتن آن.

قرار دادن بسته های یخ روی منطقه ی آسیب دیده به منظور کاهش درد و التهاب.

مصرف مسکن های معمولی مانند ایبوپروفن یا استامینوفن.

استفاده از یک اسپلینت مچ.

درمان های مربوط به مشکلات مچ دست بسته به نوع، محل و شدت آسیب و همچنین سن و سلامت عمومی شما بسیار متفاوت است.که در موارد زیر در مواردی که درد حاد در بیمار دیده شود،طبق نظر پزشک متخصص موارد زیر در برنامه ی درمانی شما قرار می گیرد.

داروها

مسکن های بدون نسخه، مانند ایبوپروفن و استامینوفن ممکن است به کاهش درد مچ دست کمک کنندمسکن های قوی تر با نسخه پزشک در دسترس هستند.

فیزیوتراپی و کاردرمانی

بهترین روش های درمان درد مچ دست

یک فیزیوتراپیست می تواند درمان ها و تمرینات خاصی را برای آسیب های مچ دست و مشکلات تاندون عملی کنددر صورت نیاز به جراحی، فیزیوتراپیست تان همچنین می تواند به توان بخشی شما پس از عمل کمک کندهمچنین می توانید از ارزیابی ارگونومیکی (مهندسی محیط کاری) بهره مند شوید که به عوامل محیطی کار دخیل در درد مچ دست می پردازد.

اگر در مچ دست تان استخوانی شکسته باشد، باید قسمت های شکسته شده در یک راستا قرار داده شوند تا استخوان بتواند به طور مناسب بهبود یابددر هنگام بهبودی، گچ یا آتل بندی می تواند قطعات استخوان را در کنار هم نگه دارد.

اگر مچ دست تان پیچ خورده یا کشیده شده است، برای محافظت از تاندون یا رباط آسیب دیده هنگام بهبودی، دست تان باید آتل بندی شودآتل بندی در آسیب های بیش از حد ناشی از حرکات مکرر بسیار مفید است.

عمل جراحی مچ دست

در برخی موارد، جراحی ممکن است لازم باشداین موارد عبارتند از:

شکستگی های استخوان: در برخی موارد، برای ایجاد ثبات در استخوان های شکسته، جراحی ممکن است لازم باشد تا استخوان ها بتوانند بهبود یابدجراح بایستی قسمت های شکسته استخوان را با سخت افزار فلزی به هم متصل کند.

سندرم تونل کارپال: اگر علائم تان شدید است، جراح بایستی رباط قسمت سقف تونل را باز کند تا فشار وارد بر عصب کاهش یابد.

ترمیم تاندون یا رباط: برای ترمیم تاندون ها یا رباط هایی که پاره شده اند، گاهی اوقات جراحی لازم است.

علائم مشکلات مربوط به مچ دست

درد مچ دست بسته به علت آن، ممکن است متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، درد آرتروز (استئو آرتریت) اغلب شبیه به یک دندان درد مبهم توصیف می‌شود، درحالی‌که سندروم تونل کارپال معمولا باعث احساس سوزن‌سوزن‌شدن به‌ویژه در شب می‌شود. محل دقیق درد مچ دست شما هم سرنخ‌هایی از آنچه در پشت علائم شما وجود دارد، ارائه می‌دهد.

به‌طورکلی علائم درد مچ دست عبارت‌اند از:

 • ناتوانی در حمل اجسام یا استفاده از بازو
 • آسیبی که باعث تغییر شکل مفصل می‌شود.
 • درد مچ دست که در شب یا هنگام استراحت رخ می‌دهد.
 • درد مچ دست که بیش از چند روز ادامه دارد.
 • ناتوانی در صاف یا خم‌کردن مفصل
 • تورم یا کبودی قابل‌توجه در اطراف مفصل یا ساعد
 • علائم عفونت، از جمله تب، قرمزی، گرما
 • بی‌حسی و گزگز دست یا مچ دست.

بهترین روش های درمان درد مچ دست

چه کسانی بیشتر در معرض درد مچ دست قرار دارند؟

درد مچ دست یک مشکل شایع است که ممکن است بر اثر استفاده بیش از حد از دست‌ها یا تروما و آسیب به مچ دست ایجاد شود. افرادی که وظایف روزانه‌شان نیازمند استفاده مکرر از دست‌ها است، مانند نویسندگان، موسیقی‌دانان، ورزشکاران و کارگران صنایع ساختمانی، بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند. همچنین، افرادی که شغل یا فعالیت‌هایی انجام می‌دهند که نیازمند حمل و جابجایی اشیاء سنگین یا فشار زیاد به دست‌ها است، نیز به این مشکل مبتلا می‌شوند.

همچنین، افرادی که تمایل به انجام فعالیت‌های ورزشی یا تنش‌زا دارند، مانند تنیس، بدمینتون، یا ورزش‌های رزمی، نیز بیشتر در معرض این مشکل قرار دارند. بیماری‌های مزمن مانند آرتریت، دیابت و فیبرومیالژیا نیز می‌توانند به عوارض مچ دست منجر شوند. همچنین، بارداری نیز می‌تواند باعث تورم و درد مچ دست شود. به طور کلی، هر فعالیت یا شرایطی که منجر به فشار یا تنش زیاد بر مچ دست می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد درد مچ دست شود. بنابراین، افرادی که در معرض چنین شرایطی قرار دارند، باید از روش‌های مناسب برای پیشگیری یا درمان این مشکل استفاده کنند.

تشخیص درد مچ دست به چه صورتی انجام می شود؟

تشخیص درد مچ دست ممکن است از طریق معاینه فیزیکی و پرسش‌های پزشکی صورت گیرد. در این مرحله، پزشک ممکن است مچ دست را بررسی کرده و به دنبال هر گونه تورم، قرمزی یا گرمای غیرمعمول باشد. همچنین، پزشک ممکن است از بیمار درباره سابقه درد، شدت و مدت زمان درد، علائم همراه با درد و فعالیت‌هایی که می‌تواند درد را تشدید یا کاهش دهد، پرسش‌هایی بپرسد.

برای تشخیص دقیق‌تر، پزشک ممکن است از آزمون‌های تصویری مانند اشعه ایکس، اولتراسونوگرافی یا MRI استفاده کند تا به دقت بیشتری در مورد وضعیت مچ دست و بافت‌های اطراف آن اطلاعات جمع‌آوری کند. این آزمون‌ها می‌توانند به پزشک کمک کنند تا علت درد مچ دست را تشخیص دهد و برنامه‌ای برای درمان مناسب بیمار تنظیم کند.

همچنین، برخی از آزمون‌های عصبی ممکن است نیاز به انجام داشته باشد تا مشکلاتی که ممکن است باعث درد مچ دست شوند، شناسایی شوند. این آزمون‌ها ممکن است شامل آزمون‌های عصبی مانند آزمون کارپال تونل یا آزمون عصبی سرعت انتقال باشد. این آزمون‌ها به پزشک کمک می‌کنند تا مشکلاتی که در عصب‌های مچ دست وجود دارند، شناسایی شوند و برنامه‌ای برای درمان مناسب تعیین شود.

درمان های خانگی درد مچ دست

درمان های خانگی قابل استفاده برای رفع درد مچ دست به شرح زیر هستند:

 • مطمئن شوید که صفحه کلید کامپیوتر شما پایین تر از مچ است تا به این ترتیب مچ دست در هنگام تایپ کردن رو بالا قرار نگیرد.
 • هنگام انجام فعالیت هایی که باعث ایجاد درد می شوند، از تعداد دفعات کافی برای استراحت کردن استفاده کنید. در صورتی که تایپ می کنید، در فواصل زمانی مناسب فعالیت را متوقف کرده و به دست خود حداقل برای چند لحظه استراحت بدهید.
 • یک متخصص می تواند به شما روش های مناسب برای کاهش درد و ورم و متوقف کردن فرآیند بازگشت سندروم را آموزش دهد.
 • مصرف داروهای مسکن و ضد درد مثل ایبوپروفن یا ناپروکسین می تواند باعث کاهش درد و ورم مچ دست شوند.
 • امروزه انواع مختلف ابزارهای کمکی و اسپلینت ها (بریس ها) برای مچ دست وجود دارند که می توانند درد در این ناحیه از بدن را کاهش دهند. این ابزارهای کمکی می توانند به کاهش علائم بیماری کمک موثر کنند. به این ترتیب لازم است از انواع مختلف این ابزارها به منظور شناسایی مناسب ترین آنها برای کاهش علائم بیماری استفاده شود.
 • علاوه بر این شما می توانید از یک اسپلینت مچ در زمان خوابیدن استفاده کنید. این ابزار می تواند باعث کاهش ورم در ناحیه مچ دست شود. اگر این استفاده از این ابزار نتوانست به کاهش علائم مشکل و رفع آنها کمک کند، ممکن است لازم باشد از این ابزار در طول روز نیز استفاده شود.
 • از کمپرس آب گرم و سرد برای چند مرتبه در طول روز استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
Scroll to Top