علت کمردرد در هنگام رانندگی

کمردرد در هنگام رانندگی

 کمردرد در هنگام رانندگی : کمردرد رانندگی همانطور که از نامش پیداست به علت رانندگی طولانی در ناحیه ستون فقرات ایجاد می شود. بسیاری از رانندگان به علت کمردرد شدید از مسافرت رفتن و نشستن طولانی مدت دل خوشی ندارند. آنها تا به فکر سفر می افتند به دلیل درد لگن هنگام رانندگی و کمردرد پشیمان می شوند. ما در این مقاله ازکلینیک فیزیوتراپی فانتوم قصد داریم درباره کمردرد در هنگام رانندگی با شما صحبت کنیم. همراه ما باشید.

چرا رانندگان کمردرد می گیرند؟

عوامل بسیار زیادی حین رانندگی وجود دارند که باعث درد دنبالچه در رانندگی و درد پا بعد از رانندگی می شوند. نشستن مداوم و ناصحیح و طولانی مدت در اتومبیل، لرزش ها و ضربه ها حین حرکت، جابجایی اجسام سنگین مثل ساک و چمدان یا گذاشتن وسایل داخل صندوق عقب، باربند یا هل دادن یا پنچرگیری همگی عواملی هستند که باعث کمردرد راننده و کمردرد رانندگی می شوند.

رانندگی یکی از عوامل خطر ایجاد کمردرد در افراد است. به همین دلیل است که بسیاری از افراد پس از ۴ تا ۵ ساعت رانندگی در ناحیه کمر خود احساس درد می کنند و اکثر رانندگان تاکسی، اتوبوس، اسنپ و… به کمردرد رانندگی مبتلا هستند. آمارها نشان می دهد که کمردرد رانندگی در زنان به نسبت آقایان بسیار بیشتر است. در مسیرهای طولانی یا مسافرت فرقی نمی کند که شما رانندگی می کنید یا سرنشین هستید. به دلیل نشستن طولانی مدت روی صندلی ماشین ممکن است دچار کمردرد یا حتی درد در سایر نقاط بدن شوید.

برای جلوگیری از کمردرد رانندگی و دیسک کمر باید به برخی نکات توجه داشته باشید. روش های پیشگیری و مراقبت از کمردرد رانندگی دانستن برخی نکات مانند نشستن صحیح در اتومبیل می تواند از کمردرد و دردهای ناحیه ستون فقراتتان جلوگیری کند. در این حالت شما به جای احساس درد، حین رانندگی در جاده به سمت مقصد احساس لذت خواهید کرد.

علت کمردرد در هنگام رانندگی

  • طرز صحیح نشستن در رانندگی برای جلوگیری از کمردرد در هنگام رانندگی

جهت پیشگیری از کمردرد رانندگی باید نحوه نشستن صحیح روی صندلی ماشین را بیاموزید؛ زیرا کمردرد ناشی از نشستن روی صندلی ماشین می تواند به پاها و لگن نیز منتقل شود. درد لگن هنگام رانندگی نیز به دلیل نشستن نادرست روی صندلی و رانندگی طولانی مدت است. هنگامی که نحوه صحیح نشستن را می آموزید ممکن است در ابتدای کار برایتان کمی سخت باشد؛ اما به مرور زمان به نحوه نشستن صحیح روی صندلی ماشین عادت خواهید کرد.

  • صاف بنشینید

علت کمردرد موقع نشستن طولانی در ماشین و رانندگی به دلیل نشستن نادرست است. زمانی که شما مزایای بسیار زیاد نحوه نشستن درست را بدانید، همیشه سعی می کنید حین رانندگی درست و صاف روی صندلی بنشینید. برای نشستن صحیح درون خودرو، ابتدا باید پشت کمر خود یک پتو، بالشتک کوچک و… قرار دهید و به آن تکیه کنید. صندلی خود را به گونه ای تنظیم کنید که پاهایتان به راحتی به پدال کلاچ، گاز و ترمز برسد و برای فشار دادن آنها نیاز نباشد از تکیه گاه صندلی جدا شوید. باید روی صندلی به گونه ای بنشینید که شانه های شما به صندلی چسبیده باشد و زاویه پشتی صندلی باید به گونه تنظیم شود که هنگام دور زدن آرنج های دستانتان خیلی راحت خم و راست شوند.

  •  تغییر وضعیت در حین رانندگی

ارتفاع صندلی خود را باید به گونه ای تنظیم کنید که بتوانید به راحتی بیرون را ببینید. اگر قد شما بلند است برای راحتی کار خود می توانید از شیب های قابل تنظیم و راحت استفاده کنید.

برای جلوگیری از کمردرد هرازگاهی تغییر وضعیت بدهید شاید خودتان تا به امروز توجه نکرده باشید اما بسیاری از ما در هنگام رانندگی در یک وضعیت ثابت رانندگی می کنیم. وضعیت ثابت و یکنواخت می تواند منجر به کمردرد رانندگی شود. به همین منظور باید هرازگاهی وضعیت فعلی خود را تغییر دهید به عنوان مثال پس از مدتی رانندگی فرمان خود را شل تر نسبت به وضعیت قبل بگیرید. پس از ۱۰ – ۱۵ دقیقه رانندگی حالت کششی به عضلات پشت، شانه و حتی ساق پا و پنجه خود بدهید. در مسیرهای طولانی که مجبورید به مدت طولانی رانندگی کنید، پس از هر ۲-۳ ساعت رانندگی در شانه خالی جاده توقفی کوتاه داشته باشید و کمی قدم بزنید. این زمان برای افرادی که سابقه کمردرد یا دیسک کمر دارند کوتاه تر و بین ۱ الی ۱:۳۰ ساعت است.

رانندگی طولانی موجب دیسک کمر می شود؛ بنابراین برای جلوگیری از عود کردن دیسک باید از کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد، دوری کنید. به همین دلیل طی سفر، پس از یکساعت رانندگی حتما به خودتان استراحت بدهید.

علت کمردرد در هنگام رانندگی

  • فرمان ماشین را به درستی تنظیم کنید

با تنظیم صحیح فرمان، از کمردرد رانندگی جلوگیری کنید. امروزه به اکثر رانندگان در آموزشگاه های رانندگی آموزش می هند که دستشان را در ساعت ۱۰ و ۲ روی فرمان قرار دهند. این در حالی است که تحقیقات علمی نشان داده دست راننده باید در ساعت ۹ و ۳ فرمان قرار بگیرد.

هنگامی که فرمان را به نحوه صحیح می گیرید به شما این امکان را می دهد تا آرنج هایتان را برروی بازوها قرار دهید که در این حالت درد در قسمت کمر به خصوص قسمت فوقانی کمر کاهش می یابد.

بالش های صندلی را به نحو احسن تنظیم نمایید بسیاری از رانندگان بالش های پشت صندلی را نادیده می گیرند، اما فراموش نکنید بالش های پشتی اگر در جای صحیح قرار بگیرند، شما می توانید سرتان را روی آنها بگذارید تا گردنتان استراحت کند. بسیاری از رانندگان زمانی که برای اولین بار سرشان را به بالش های پشتی تکیه می دهند احساس گیجی می کنند، اما نگران نباشید این حالت طبیعی است و عادت خواهید کرد.

تکیه به بالش های صندلی برای محافظت از گردن و ستون فقرات امری مهم و حیاتی است. لرزش ماشین را کنترل کنید در برخی مواقع کمردرد رانندگی هیچ ربطی به نحوه نشستن یا تجهیزات موجود ندارد؛ یعنی شما همه موارد بالا را رعایت می کنید، اما باز کمردرد دارید. لرزش ماشین یکی از عوامل تاثیرگذار روی کمردرد در هنگام رانندگی است. پس اگر احساس می کنید ماشین شما هنگام رانندگی لرزش دارد، باید قبل از هرگونه اقدامی برای جلوگیری از لرزش اقدام نمایید.

در صورتی که خودرو شما مجهز به کنترل کروز است هنگام رانندگی طولانی بهتر است از آن استفاده کنید. کمی بدن را کش دهید برای جلوگیری از کمردرد رانندگی بدنتان را قبل از سوار شدن به ماشین کمی کشش دهید. گویی که بدنتان را برای یک تمرین ورزشی سخت آماده می کنید. هنگامی که به عضلات خود کشش می دهید جریان خون بیشتر در بدنتان روان می شود. به همین دلیل هنگام رانندگی راحت تر و آرام تر هستید.

  •  دقت در هنگام فعالیت‌های جانبی رانندگی

اگر راننده حرفه‌ای باشید حتما می‌دانید که جابه‌جا کردن بار نیز در بسیاری از موارد، جزئی از کار شما محسوب می‌شود. برای جلوگیری از کمر درد هنگام رانندگی و جابه‌جایی بار این موارد را رعایت کنید:

  • در هنگام برداشتن بار از صندوق عقب، بهتر است کمترین فاصله را با بار داشته باشید.
  • برای خم شدن در هنگام برداشتن بار، بهتر است کمر صاف و شکم سفت باشد و مفصل ران خم شود.
  • می‌توانید از لبه صندوق عقب یا سپر خودرو به‌عنوان تکیه‌گاه برای یکی از پاها استفاده کنید.
  • در هنگام تعویض چرخ، در حالت نشسته قرار بگیرید و به جلو خم نشوید. • هرگز تنها و بدون کمک خودرو را در حالت خاموش هل ندهید و از کمک افراد دیگر بهره ببرید.
  • اگر در هنگام رانندگی در داخل خودرو عرق کرده‌اید، قرار گرفتن در معرض باد و جریان هوا می‌تواند به ایجاد دردهای عضلانی، به خصوص کمردرد منجر شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
Scroll to Top