روش درمان درد لگن

روش درمان درد لگن

روش درمان درد لگن : برای درمان درد لگن، پزشک ابتدا شما را معاینه می کند و با عکسبرداری، انجام ام ار آی و سی تی اسکن به وجود مشکل در لگن پی می برد. معاینه لگن حتما باید توسط متخصص ارتوپدی انجام شود تا علت درد لگن به درستی تشخیص داده شود و بهترین روش درمانی برایتان تجویز شود. در ادامه به بررسی بیشتر درباره روش درمان درد لگن میپردازیم تا انتهای مقاله با فیزیوتراپی فانتوم زنجان همراه باشید.

مهم ترین روشهای درمان درد لگن

استراحت کردن:

استراحت کردن: اگر مشکل فرد حاد نباشد، پزشک برای کاهش درد لگن به فرد استراحت کردن را توصیه می کند.

خوردن دارو برای کاهش درد:

خوردن دارو برای کاهش درد: برای کنترل درد و کاهش ناراحتی در لگن، می توان داروهای مسکن مانند ایبوپروفن، استامینوفن و ناپروکسن را برای فرد تجویز کرد. تجویز دارو فقط باید توسط پزشک انجام شود و مصرف خودسرانه داروها به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

ماساژ و ریلکسیشن:

ماساژ و ریلکسیشن: برای کاهش درد لگن، گاهی وقتها می توان از ماساژ و ریلکسیشن بدن کمک گرفت. با این روشها، استرس و درد عضلات کمتر می شود و عضلات و عصبهای بدن از گرفتگی رها می شوند.

تکنیک سرما و گرما روشی برای درمان درد لگن:

تکنیک سرما و گرما: یکی از بهترین روشها برای کاهش دردهای مزمن، سرما درمانی و گرما درمانی است. سرما درمانی یکی از روشهای فوری درمان آسیب به ران و لگن است.

برای سرما درمانی معمولا از کیسه های یخ استفاده می شود که مستقیم روی آن عضو قرار می گیرد. با سرما درمانی خونریزی در بافت آسیب دیده کم می شود و این موضوع با کاهش درد عضلانی و اسپاسم همراه است. سرما درمانی به کاهش تورم در بافت نیز کمک می کند و در کاهش سفتی و خشکی بدن نیز تاثیر دارد.

روش درمان درد لگن

گرما درمانی نیز از بهترین راه ها برای مقابله با دردهای عضلانی و رفع اسپاسم و گرفتگی عضلات است. اگر درد در مفصل به دلیل ساییدگی یا آرتروز ایجاد شده باشد، می توان با تکنیک گرما درمانی اسپاسم عضلات را رفع کرد و انعطاف پذیری تاندونها و رباط ها را افزایش داد. گرما درمانی روند خونرسانی به بدن را افزایش می دهد و اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به بافتهای بدن می رساند و این موضوع باعث تسکین درد و بهبودی فرد می شود. البته یادتان باشد که در آسیبهای حاد و مشکلات جدی، نباید از گرما درمانی برای کاهش درد کمک گرفت؛ زیرا خونرسانی به عضو آسیب دیده را بیشتر می کند و همین موضوع شدت آسیب را بیشتر خواهد کرد. بهتر است بعد از مشورت با پزشک متخصص از سرما درمانی و گرما درمانی برای کنترل درد کمک بگیرید.

روش درمان درد لگن به روش تکارتراپی:

تکارتراپی: تکارتراپی یکی از بهترین روشهای جدید برای درمان دردهای لگن است. در تکارتراپی از یک کاوشگر یا پروب استفاده می شود تا انرژی را از ارگانهای سالم به ارگانهای بیمار برساند و با انتقال اکسیژن و مواد مغذی، به درمان قسمتهای آسیب دیده کمک کند. با تکارتراپی، سیستم لنفاوی و سیستم گردش خون به صورت طبیعی تحریک می شود و در نتیجه بافتهای بیمار خیلی سریع بهبود پیدا می کنند و تقویت می شوند. تکارتراپی از بهترین روشهای کنترل درد و التهاب است که در درمان دردهای لگن نیز کاربرد دارد.

فیزیوتراپی و ورزش:

فیزیوتراپی و ورزش: درست است که در ابتدا برای کاهش درد به فرد استراحت داده می شود؛ اما برای حفظ دامنه حرکتی مفصل باید ورزش و فیزیوتراپی را انجام داد. در بسیاری از موارد ضعف و شکستگی لگن با حرکات فیزیوتراپی قابل درمان است و فرد می تواند به حالت قبل از آسیب برگردد. با انجام حرکات ورزشی و فیزیوتراپی، دامنه حرکتی مفصلهای ران و لگن به حالت طبیعی خود باز می گردد.

لیزر درمانی:

لیزر درمانی: گاهی اوقات برای درمان درد لگن و تقویت اندامها و مفاصل اطراف لگن، از لیزر درمانی استفاده می شود. نوع لیزرهای به کار رفته در لیزر درمانی متفاوت است. گاهی اوقات از لیزرهای کم قدرت برای فعال کردن و ترمیم سلولهای استخوانی استفاده می شود. گاهی وقتها هم درد و التهاب در لگن با گرما درمانی و الکتروتراپی انجام می شود. لیزر درمانی با استفاده از امواج صوتی یا اولتراسوند نیز روی بهبود و تسریع روند ترمیم سلولها تاثیر زیادی دارد.

استفاده از وسایل کمکی مانند عصا و واکر: گفتیم که برای کاهش فشار به لگن، به صورت طبیعی شاهد لنگیدن فرد هستیم. معمولا روش راه رفتن با عصا و واکر به فرد آموزش داده می شود تا شخص به درستی از این وسایل کند.

تزریق به داخل مفصل:

تزریق به داخل مفصل: اگر اعصاب مفصل دچار ورم و التهاب شده باشد، تزریق به درون مفصل می تواند این ورم را کاهش دهد. استروئید به معنای تزریق به درون مفصل است که از جمله روشهای کم تهاجم محسوب می شود. در این روش یک داروی بی حسی موضعی یا کورتیکواستروئید به همراه فلوروسکوپی اشعه ایکس به داخل مفصل تزریق می شود تا مفصل دردناک التیام پیدا کند.

آرتروسکوپی مفصل ران:

آرتروسکوپی مفصل ران: آرتروسکوپی مفصل ران یا همان آرتروسکوپی لگن عمل جراحی با حداقل میزان تهاجم است. در این عمل جراحی، ابتدا یک برش کوچک روی مفصل ران زده می شود و سپس یک دوربین جراحی با ضخامت بسیار نازک وارد مفصل ران می شود و تصویر مفصل ران را روی نمایشگر بزرگ اتاق عمل نشان می دهد تا پزشک بتواند مشکلات داخل مفصل ران را برطرف کند. آرتروسکوپی مفصل ران باید توسط پزشک متخصص ارتوپدی انجام شود تا شاهد بهترین نتیجه از این روش درمانی باشیم. آرتروسکوپی، یکی از بهترین روشها برای ترمیم لگن و رفع مشکلات داخل مفصل ران و لگن است.

جراحی تعویض مفصل لگن:

جراحی تعویض مفصل لگن: عمل جراحی تعویض مفصل لگن، یکی از روشهای درمان دردهای لگنی است که باید حتما توسط پزشک جراح ارتوپد انجام شود. در این روش، پزشک جراح ابتدا مفصل لگن آسیب دیده بیمار را بر می دارد و یک مفصل مصنوعی را جایگزین آن می کند.

جراحی تعویض مفصل لگن حدود 1 تا 2 ساعت طول می کشد و مدت زمان عمل و پیچیدگی آن به نوع آسیب لگنی بیمار بستگی دارد. افرادی که از دیگر روشهای درمانی مانند فیزیوتراپی و تمرین درمانی نتیجه ای نگرفته اند و حتی در زمان استراحت نیز از درد لگن شکایت می کنند، می توانند عمل جراحی تعویض مفصل را انجام دهند تا برای همیشه از شر دردهای لگنی خلاص شوند. بعد از انجام عمل تعویض مفصل لگن فرد باید جلسات فیزیوتراپی را انجام دهد.

مهمترین نتیجه عمل جراحی تعویض مفصل لگن این است که دیگر فرد در زمان راه رفتن، خم شدن و… مشکلی نخواهد داشت و می تواند به راحتی فعالیت های روزمره اش را انجام دهد.

عمل جراحی ترمیم لگن:

عمل جراحی ترمیم لگن: اگر فرد قبلا عمل جراحی مفصل لگن را انجام داده باشد و جدیدا مشکلی در پروتز یا مفصل مصنوعی لگنش پیش آمده باشد، می تواند عمل جراحی ترمیم لگن را انجام دهد. دوره نقاهت پس از عمل جراحی ترمیم لگن بیشتر از دوره نقاهت پس از عمل تعویض مفصل لگن است؛ اما باعث بهبود عملکرد و اصلاح فرم لگن می شود. این عمل جراحی نیز باید توسط پزشک جراح ارتوپدی انجام شود تا مفصل جدید به درستی جایگزین پروتز قدیمی لگن شود و مشکلی برای فرد پیش نیاید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
Scroll to Top